Finance

Maaşlara yüzde 20 ek zam talebi! İşte ayrıntılar…

Memurlara zam oranı Ocak 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önce yüzde 25 olarak açıklandı, daha sonra Ak Parti Grup Toplantısında yüzde 30 olarak revize edildi. Lakin memurun alım gücü buna rağmen ciddi şekilde düşmekte, her ay gelen yüksek enflasyon oranları karşısında memur maaşları erimektedir.

Asgari ücret karşısında emekli ve memurlara yapılan zam oranları düşük kalmakta.

Memur ve emeklilere yapılan zammın burada kalmayacağı, seçimden önce yüzde 15-20 civarında bir ek zammın verilebileceği hususunda ise kulis bilgileri dolaşmakta idi.

Konu hakkında Savunma, Büro ve Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDESSEN) Başkanı Tuncay Cengiz bazı açıklamalarda bulundu. Memurlara yüzde 20 oranında ek zam verilmesini talep ederek sebeplerini sıraladı.

Sayın Cengiz yaptığı açıklamada:

YOKSULLUK SINIRI 30 BİN 700,83 LİRA..

”Türk-İş Şubat 2023 ayı için, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarını yani açlık sınırını 9 bin 425,15 TL, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarını yani yoksulluk sınırını 30 bin 700,83 TL olarak açıkladı.”

YÜZDE 17.90 İLA YÜZDE 20 ORANINDA SEYYANEN ZAM..

”Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran’da çıkabilecek enflasyonun etkilerini düşünemiyorum. Alım gücü konusuna hiç girmiyorum. İliklerimize kadar hissediyoruz zaten. Yani, her şey ayan beyan ortada. Son söz; kayıpları gidermek için, memurlara acilen yüzde 17,90 ila yüzde 20 oranında seyyanen zam yapılması şart olmuştur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Ad Blocker Detected

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün